Kedves palántatulajdonos!

Köszönjük, hogy megtiszteltél minket a vásárlásoddal! Itt pár tanácsot olvashatsz el (a teljesség igénye nélkül), hogy a sikerélmény ne maradjon el a kertészkedésben, ezeket betartva finom, egészséges termésre számíthatsz!

Alapvetően a nevelési tanácsokat a zöldség és fűszernövényekhez kapcsolódóan kerültek pontba szedésre, de általános alkalmazható az egyéb melegkedvelő dísznövényekhez is bizonyos pontjai.
Dísznövények esetében a rendszeres öntözés és a megfelelő talajelőkészítés általában elegendő, amennyiben mégsem, az minden fajnál a részletes gondozási, ápolási munkák, ültetési tippek külön feltüntetésre kerültek.

Általános ültetési segédlet/tippek

Előfordulhat, hogy a külső hőmérséklet nem éri el a kiültetésre alkalmas környezeti igényt. Ez esetben a növény kiültetésével még várni kell. Melegigényes fajok (paprika, paradicsom, uborka, cukkini) esetében ez a 10 ºC alatti hőmérséklet is kritikus lehet

A növények kiültetés után enyhe sokkhatás tünetei (alsó levelek lilás, barnás elszíneződése, alsó levelek sárgulása, lankadás) tapasztalhatóak, nem kell a legrosszabbra gondolni, néhány napon belül (7-10 nap) a növény alkalmazkodik, az aktív gyökértevékenység beindulásával (és ezzel a tápanyagfelvétellel) ezek a tünetek megszűnnek. Érdemes az időjárás előrejelzés alapján dönteni a kiültetés időpontjáról.

Egyes fajoknál, fajtáknál külön feltüntetett, hogy nevelhető e cserépben vagy sem az adott növény. Ez nem kőbe vésett szabály, csupán egy ajánlás.

A palánták, növényházban nevelkedtek, közvetlen erős napsugárzás nem érte őket, kipalántázás előtt a növény edzésen esett át, mely kiterjed a közvetlen napfényhez való szoktatásra is. Ennek ellenére azt javaslom, hogy kiültetés előtt egy-két napig félárnyékos helyen tartsa, ezzel is elkerülve a napégés okozta fehéres elváltozásokat a levélen. Ha ennek ellenére is előfordulna a napégés, a probléma akkor sem nagyméretű, ugyanis ezeket a növény ki fogja nőni, és ezektől a levelektől megszabadul idővel.

A kiültetésnél a növény addig kerüljön a földbe ameddig a szaporító cserépben is volt, ez alól kivétel néhány növény (pl.: a paradicsom), melyet nyugodtan ültethetünk mélyebbre, mely járulékos gyökereket fog fejleszteni a szárrészből. Ez minden fajnál feltüntetésre került a leírásban. Paradicsom esetében a levélhónaljban képződő oldalhajtásait (kacsok), melyen nem képez termést, érdemes eltávolítani, mert csak plusz energiát és tápanyagot von el a növénytől, valamint a lombozat sűrűségét növeli és idővel gombás fertőzések előidézéséhez vezethet (folytonnövő fajták esetében a kacsok nagy részét nyugodtan el lehet távolítani, determinált fajták esetében mérsékelten).

A determinált növekedésű fajtáknál is idővel szükség lesz egy támasztékra, hogy megtartsa a növény/termés súlyát. A folytonnövő fajták termesztése nem elképzelhető lugas, kordon, drótháló stb. nélkül, mivel ezek akár a 2m hosszúságot is elérhetik. A szárakat folyamatosan rögzítsük a támrendszerre, ügyelve arra, hogy ne legyen túl szoros a kötözés, mert ez később tápanyag szállítási gondokat okozhat.

Tápanyag

Tápanyag utánpótlásról előző év őszén az adott területen érdemes már gondoskodni érett istállótrágyával, komposzttal tetszőlegesen. Cserepes, balkonládás, vödrös termesztés esetén használjon jó minőségű palántaföldet, virágföldet, keverhető hozzá érett marhatrágya is 20-30%-ban.

Amennyiben a cserepes termesztés mellett döntünk, mindenképp árnyékoljuk a termesztő edényt (pl.: félárnyékos hely), óvjuk a túlmelegedéstől. Tűző napsütésnél a gyökérzóna könnyen átforrósodhat, mely a növény életfolyamatait nem viszi előre. Télen pedig vigyük napos, védett helyre. A talaj hőmérséklete a cserépben sokkal alacsonyabb is lehet, mint a kertünk talajhőmérséklete.

Kálium igényes fajoknál (pl.: chili paprikák) tápoldatokra is szükségünk lehet a tényészidőszak folyamán. Kálium túlsúlyos tápoldatok pl.: virágzást serkentő tápoldatok, muskátli tápoldatok, lombtrágyák, vízoldható komplex műtrágyák, melyeket könnyen beszerezhetünk. A termésérés folyamán a rendszeres öntözést kiegészítve a tápoldattal a fajtákra jellemző erőségű paprikákat nevelhetünk.

Öntözés

A kiültetéstől kezdve növényünk vízigénye folyamatosan növekszik, napi szinten (akár többszöri) öntözés a célszerű, hogy minél hatékonyabban tudja hasznosítani a növény. De vigyázzunk, túlöntözéssel a növényünket a vegetatív szakasz felé kényszerítjük, azaz a zöld növényi részek fejlesztésére fog törekedni túlnyomórész, illetve a virágok termékenyülési problémáit idézzük elő. 

Öntözésnél (amennyiben balkonládás vagy egyéb zárt termesztő edényt használunk) csak olyat használjunk, amelynek láda/edény alja lyukas és a fölösleges víz ki tud folyni. Pangó vízben a növényünk gyökérfulladását idézzük elő.

Túlöntözés jelei pl.: a paradicsomnál a bogyók repedezése, de az egyenetlen öntözés is ezt eredményezi. Alapvetően a túlöntözés jele a fiatal hajtások, levelek kisárgulása, amely mikroelem hiánnyal is párosulhat.

A paprika begyökeresedés után, az első egy-két terméskötés megjelenéséig csak a legszükségesebb esetben, inkább ritkábban, de nagy vízadaggal (20–40 mm) öntözzük.

Az uborka, cukkini kifejezetten nagy vízfogyasztású növények, akár napi 3-4 litert is képesek elpárologtatni egy forró nyári napon, ezért az öntözésére fokozottan figyeljünk. Gyökérzetük nagyon sekélyen helyezkedik el, ezért öntözés szempontjából kifejezetten érzékeny fajok. Az uborka esetében érdemes támrendszeres termesztést alkalmazni, a növekedésével párhuzamosan folyamatosan felvezetni. Az uborka hajlamos a túltermésre, ezért 70-80 cm-es növénymagasságig a terméskezdeményeket távolítsuk el.

Ültetéssel kapcsolatos kérdéssel – amennyiben itt vagy a termék leírásokban nem talál megfelelő támpontot, választ – e-mailben nyugodtan kereshet.